5 aplikácií s rozšírenou realitou, ktoré vám uľahčia život

8.9.2016   |   KATEGÓRIA: Mobilné aplikácie

Rozšírená realita sa dá využiť aj inak, než pri love príšeriek v Pokémon Go. Vybrali sme pre vás niekoľko praktických aplikácií využívajúcich túto funkciu.

Rozšírená realita alebo v angličtine augmented reality (AR) je kombináciou reálneho sveta s virtuálnym prostredím. To znamená, že sa vám do obrazu skutočného okolia vkladajú v reálnom čase rôzne grafické prvky ako smerovky, popisky, postavičky atď. Túto funkciu má aj naša mobilná aplikácia, a to konkrétne pri vyhľadávaní všetkých bankomatov, pobočiek bánk a pôšt v okolí. Pozrime sa aj na ďalšie šikovné aplikácie s rozšírenou realitou.

1. iOnRoad

Táto aplikácia bola vytvorená so zámerom predchádzať dopravným nehodám a zvýšiť bezpečnosť vodičov, čo môže byť v dnešnej dobe veľmi užitočné, keďže na cestách sa nachádza čím ďalej tým viac áut. Často sa stáva, že najväčšie nebezpečenstvo nám nespôsobuje naša nepozornosť alebo nezodpovednosť, ale práve tá cudzia. A presne na to je táto aplikácia ako stvorená. Aplikácia dokáže určiť vašu rýchlosť, vzdialenosť áut pred vami a okolo vás, dokáže poskytnúť zvukové a obrazové varovania pred dopravnými nehodami a pred rýchlostnými obmezeniami. Aplikácia môže dokonca nahrávať celú vašu jazdu.

Sťahujte pre Android | Sťahujte pre iPhone 

ionroad

2. Wikitude World Browser

Keď pôjdete najbližšie do zahraničia, tak jedine s touto aplikáciou. Predstavte si, že hľadáte, kam by ste sa išli najesť či dobre zabaviť. S touto aplikáciou stačí len zadať hľadaný výraz, zdvihnúť smartfón a na obrazovke sa vám v reálnom čase a v kontexte s prostredím zobrazia všetky výsledky, ktoré súvisia s vyhľadávaným výrazom. Samy si môžte nastaviť špecifickú kategóriu, na ktorú sa má vyhľadávanie zamerať ako reštaurácie, ubytovanie, historické pamiatky, nadchádzajúce udalosti a podobne.

Sťahujte pre Android | Sťahujte pre iPhone 

wikitude

3. Layar

Aplikácia Layar je často považovaná za jednotku medzi aplikáciami, ktoré využívajú rozšírenú realitu a má na to plné právo, keďže prenáša printový obsah do digitálneho sveta tým, že používateľom umožňuje skenovať a získavať dáta prostredníctvom smartfónov alebo tabletov. V praxi to funguje napríklad tak, že používateľ naskenuje stránku časopisu s reklamou a aplikácia mu obratom ponúkne odkazy na stránky s produktom, kde ho môže kúpiť. S touto aplikáciou stránky v magazíne jednoducho ožívajú. Stačí naskenovať daný článok a aplikácia vám poskytne všetok súvisiaci obsah vrátane videí.

Sťahujte pre Android | Sťahujte pre iPhone

layar

4. Field Trip

Táto aplikácia predstavuje veľmi dobrú a šikovnú náhradu za turistického sprievodcu. Vďaka nej vám už neujde žiadna zaujímavosť o mieste, na ktorom sa práve nachádzate. Field Trip ponúka facinujúce informácie formou vyskakovacích okienok o histórii miest a pamiatok okolo vás, a dá vám všetky informácie, ktoré potrebujete. Ako používateľ máte taktiež možnosť označiť si obľúbené miesta na mape a navštíviť ich potom neskôr. Na všetky zaujímavosti vo vašom okolí vás táto aplikácia upozorní aj keď ju nemáte otvorenú na svojom pozadí.

Sťahujte pre Android | Sťahujte pre iPhone 

fieldtrip

5. Augmented Car Finder

Nikto nemá rád hľadanie svojho vlastného auta po nákupoch, koncerte či zápase. Našťastie je tu aplikácia, s ktorou už nebudete musieť rozmýšľať, kde ste svoje auto zaparkovali. Po zaparkovaní auta aplikácia označí vaše auto, ukáže vám vzdialenosť, v ktorej sa od neho nachádzate a cestu, ktorou sa k nemu dostanete. Aplikácia sa dá taktiež prispôsobiť na hľadanie vašich sedadiel v koncertnej sále, divadle a podobne. Dostupná je zatiaľ len pre iOS, ale pre Android je tu podobná aplikácia Car Finder AR, ktorá je však spoplatnená.

Sťahujte pre iPhone 

carfinder

Máte nejaké ďalšie tipy ako využívať rozšírenú realitu? Dajte nám vedieť v komentároch.

Komentáre