Čo asi ešte nevieš o najdlhšie používanej mene súčasnosti?

28.8.2012   |   KATEGÓRIA: O bankovníctve

Vieš, aký je oficiálny názov britskej libry? A prečo je libra zároveň jednotkou hmotnosti? Vyraz s nami na krátku exkurziu.

 

Počul si už o Britskej libre šterling? Tak totiž znie oficiálny a úplný názov britského platidla. Pravdou však je, že pri bežnej konverzácii, napríklad pri nákupoch na Oxford Street, túto vedomosť asi neuplatníš. V pohode si vystačíš s názvom libra, respektíve pound alebo slangovo quid.

Britská libra sa ti však bude hodiť nielen pri prieskume londýnskych ulíc, platiť ňou môžeš v celom Spojenom kráľovstve vrátane niektorých britských zámorských teritórií. Pokiaľ sa teda chystáš napríklad na Falklandské ostrovy, v zmenárni si požiadaj o britské libry.

Vráťme sa však ešte k samotnému názvu. Postrehol si, že výraz „libra“ sa okrem platidla používa aj ako váhová jednotka? Vďaka tomu si dnes môžeš v britskom mäsiarstve vypýtať napríklad dve libry tvojho obľúbeného mäsa. Dôvod dvojitého významu tohto slova treba hľadať v minulosti. Pôvodne libra  označovala len jednotku hmotnosti. Kvôli dávnejšej praxi váženia striebra pri obchodovaní sa tento výraz postupne preniesol aj na peniaze. Libra teda znamenala určité množstvo striebra, ktoré vážilo jednu libru – 453 gramov. Šterling sa k názvu meny pridružil počas vlády Normanov, kedy sa používala penca z vysokokvalitného striebra s týmto pomenovaním.

Historickým vývojom prešlo aj delenie libry. Pôvodne sa libra skladala z 20 šilingov a každý ďalej z 12 pencí. To však platilo len do roku 1971, kedy bola zavedená desiatková sústava. Od vtedy platí známa rovnica 1 libra = 100 pencí. Aj napriek tomu, že je libra šterling oficiálnym platidlom  celého Spojeného kráľovstva, podoba bankoviek sa v rôznych častiach monarchie líši. Výnimkou je len Anglicko a Wales, ktoré spoločne používajú bankovky vydané Bank of England.

Aj napriek tomu, že je Veľká Británia súčasťou Európskej únie, spolu s Dánskom majú výnimku a euro ako menu nepoužívajú. A ako si libra stojí dnes na menovom trhu?  GBP je v súčasnosti štvrtou najviac obchodovanou menou sveta. Pred ňou je len americký dolár, euro a japonský jen. Ešte lepšie si stojí na poli úspor, tam jej momentálne patrí tretia priečka.

Chceš si aj ty sporiť v GBP? V ZUNO je to možné. Teraz dokonca s nevídane vysokým úrokom 2,5 %  na ročnom VKLADE. Ako na to? Pokiaľ už si klientom ZUNO, stačí si cez svoj online banking otvoriť nový ÚČET v GBP a z neho previesť prostriedky na VKLAD.

Ešte nie si klientom ZUNO? Tak neváhaj, otvor si ÚČET za 0 € cez náš web, call centrum alebo v jednej z našich ZUNO ZÓN. Následne ťa bude kontaktovať kuriér, ktorý ti prinesie zmluvu. ÚČET si aktivuješ pár klikmi a otvorenie nového VKLADU je už len otázka niekoľkých minút.

 

Prečítaj si aj: V ZUNO rastú úroky, Ako vzniká reklamný banner v štýle ZUNO, Nový cenník s výberom z bankomatu za 0 €

Komentáre