Prečo je platba niekedy prevedená hneď a inokedy prevod trvá dva dni?

12.10.2014   |   KATEGÓRIA: O bankovníctve

Máme najvyspelejšiu techniku. Máme internet, 3G a už aj 4G sieť. Počítače pracujú rýchlo ako nikdy predtým. Aj napriek tomu trvajú niektoré bankové prevody rovnako dlho ako kedysi. Prečo je to tak?

 

Rôzne typy platieb majú rôzne lehoty. Je to preto, pretože každá z nich sa uskutočňuje inak. Všetky lehoty sa potom riadia Zákonom o platobných službách.

Vnútrobankový prevod

Ide o platbu medzi vašimi účtami v ZUNO, napríklad medzi ÚČTOMSPORENÍM alebo medzi vami a ďalším klientom ZUNO. Prevod sa uskutočňuje online – v reálnom čase. My u nás prevedieme prostriedky z jedného účtu na druhý účet. Všetko tak ostáva pod jednou strechou a peniaze sú teda prevedené hneď.

Medzibankový prevod

Väčšina bánk pôsobiacich na Slovensku má účet v Národnej Banke Slovenska (NBS). Je to preto, aby si medzi sebou nemuseli posielať kamióny plné peňazí. Pri medzibankovom prevode posielate peniaze zo svojho účtu na účet niekoho, kto má účet v inej banke.

ZUNO pošle do platobného systému NBS zabezpečený elektronický súbor s pokynom k prevodu. NBS strhne peniaze z nášho účtu a pripíše ich na účet cieľovej banky. Tá peniaze pripíše na účet svojho klienta, ktorému ste peniaze posielali. Zákonom predpísaná lehota sú 2 pracovné dni.

Medzibankovú platbu môžete poslať i tak, aby k príjemcovi prišla ešte dnes. V ZUNO ju dokážeme spracovať, keď ju zadáte ráno do 07:00. V tom prípade ju pošleme do platobného systému NBS v dobe, kedy aj NBS stihne poslať platbu do cieľovej banky.

Pozrite sa na presný rozpis našich bankových hodín.

SEPA platba

Ide o platbu v eurách do krajín EÚ (vrátane Islandu, Lichtenštajnska, Nórska, Švajčiarska, Monaka a San Marína) a do bánk, ktoré SEPA platby podporujú. Lehoty pre vykonanie SEPA platby sú 2 pracovné dni.

Štandardná zahraničná platba

Je to platba v eurách, českých korunách, librách alebo v amerických dolároch do krajín EÚ aj mimo nej. Tieto platby môžete poslať  kamkoľvek po svete. Lehota sú 2 a viac pracovných dní, pretože v závislosti od cieľového účtu, môže platba prejsť medzi niekoľkými korešpondenčnými bankami.

Strhnutie

Platby zaberú nejaký čas, pretože platobný systém je relatívne zložitý. Je to jednak kvôli bezpečnosti a jednak kvôli tomu, aby ste mali vy -klienti- minimum starostí s ich zariaďovaním.

Máte ďalšie otázky o bankových prevodoch? Spýtajte sa v komentároch.

 

Prečítajte si aj: Šéfov blog #3: Aké to je, keď bankár stojí pred katedrou, 

Facebook: Už nás je 20 tisíc, 

Ako presne funguje refinancovanie?, 

S ktorým miliardárom by ste sa mali radiť o svojich peniazoch?

 

Komentáre