Pri zahraničných výberoch z bankomatu si dajte pozor na tieto 4 veci

8.8.2016   |   KATEGÓRIA: ZUNO generácia

Myslite na tieto 4 veci a budete v pohode :)

 

1) V zahraničí môže byť menej bankomatov, než ste zvyknutí

Na Slovensku je hustá sieť bankomatov a platiť kartou v obchode je bežná vec. V mnohých krajinách to tak však nie je – a to nielen v exotických lokalitách ako Oceánia ale, napríklad, aj v Nemecku. Na dovolenke vám odporúčame platiť kartou, pretože to je výhodnejšie, no vždy majte aj rezervnú hotovosť. Pre istotu.

Na hľadanie bankomatov vám odporúčame super appku VISA Travel Tools. Pre Android ju stiahnete tu, pre iPhone tu.

2) Poplatky za výber

Dobre si prezrite cenník svojej banky, zahraničné výbery sú často spoplatnené. V ZUNO máte s ÚČTOM PLUS výbery kdekoľvek v zahraničí zadarmo. Ak nemáte ÚČET PLUS, odporúčame vám aktivovať si ho aspoň na dovolenku. Spravíte to jednoducho v našej aplikácii ZUNO Mobile Banking.

ÚČET PLUS stojí 2,80 €, no môžete ho mať aj úplne bez poplatku. Stačí, ak za mesiac zaplatíte KARTOU či KREDITKOU – platby sa sčítavajú – aspoň 100 €. A to sa vám na dovolenke podarí raz-dva :)

3) Limity na výber z bankomatu

V exotických krajinách sa občas dočkáte nepekného prekvapenia – z bankomatu sa vám nebude dať vybrať toľko peňazí, koľko potrebujete. Aby ste si boli stopercentne istí, že nezostanete bez hotovosti, napíšte nám pred odjazdom správu v online bankingu alebo nám zavolajte do kontaktného centra. Poviete nám, kam sa chystáte, a my pre vás zistíme, či vám v destinácii hrozí takéto obmedzenie.

4) Výbery s konverziou či bez nej

Toto je vec, ktorá ľudí mätie najviac. Dôvodom tohto zmätku je služba Dynamic Currency Conversion. Aký je jej účel?

DCC

Bankomat či terminál v obchode často vedia, aká je vaša domáca mena. Preto môžete dostať na výber dve možnosti. Zúčtovať transakciu vo vašej mene – v eurách – čiže „with change, with conversion“, alebo v mene krajiny, v ktorej sa nachádzate – doláre, forinty, kuny... – čiže „without change, without conversion“. Pri možnosti „with conversion“ hneď vidíte, koľko vás výber či platba budú stáť. To sa zdá byť jednoduché a výhodné.

V skutočnosti je väčšinou výhodnejšia druhá možnosť. Keď si vyberiete možnosť „without conversion“, operácia sa zúčtuje kurzom kartovej spoločnosti a ten je spravidla výhodnejší než kurz prevádzkovateľa bankomatu či terminálu.

schema-SK_v3

Tip na záver

Keď cestujete do exotickej krajiny, radšej svoju banku upozornite. Môže sa totiž stať, že platby a výbery tak ďaleko od domova banka vyhodnotí ako podozrivé a z bezpečnostných dôvodov kartu zablokuje, aby ochránila vaše peniaze. Spravidla sa s vami pokúsi najprv spojiť, ale prevencia je vždy lepšia :).

Komentáre