Ste si istí, že keď nakupujete online, robíte to bezpečne?

14.7.2016   |   KATEGÓRIA: Online bezpečnosť

Vypĺňať detaily platobnej karty na internete nie je sranda. Držte sa týchto zásad, aby ste ochránili svoje peniaze.

 

Svoje peniaze by ste mali chrániť nielen pred zlodejmi v offline svete, ale aj na internete. Dúfame, že nutnosť mať aktualizovaný operačný systém a antivírusový program nemusíme ani spomínať. Teda, pokiaľ vám peniaze nepadajú z neba :)


Zdroj: http://giphy.com/billionbackrecords

A verte nám, online banditi sú naozaj vynaliezaví. Tak ako sa uistiť, že ste pred nimi chránení? Takto:

Neukladajte si heslá

Ideálne žiadne, no určite si neukladajte v prehliadači heslá do bankingu, paypalu, prihlasovacie údaje do e-shopov a takisto si neukladajte ani formuláre, do ktorých vypĺňate údaje o platobných kartách.

Nechajte si posielať smsky o pohyboch na účte

S ÚČTOM PLUS máte túto službu dokonca zadarmo. Pri každom pohybe vás notifikujeme SMSkou. Vy tak budete mať dokonalý prehľad o tom, čo sa deje s vašimi peniazmi. Rovnako odporúčame nastaviť si nízke denné limity – v prípade zneužitia karty nedáte útočníkovi veľký priestor na škody.

Zakážte online platby na svojej karte

Odporúčame spraviť to hneď po tom, ako zaplatíte. Online platby si môžete neobmedzene povoľovať a zakazovať jednoduchým kliknutím v online bankingu alebo v našej mobilnej appke. Užitočné je to špeciálne v prípadoch, kedy nakupujete v e-shope, ktorý ste predtým nepoznali.

Nepoužívajte nezabezpečené wi-fi siete a cudzí počítač

Nikdy, NIKDY, nikdy nepoužívajte verejnú nezabezpečenú wi-fi na online platby. Ani na stanici, keď sa ponáhľate na vlak. Ani v kaviarni, keď oddychujete cez víkend. Ani na letisku počas čakania na štvorhodinové meškanie. Jasné? Super.


Zdroj: http://giphy.com/turnislefthome

V prípade, že musíte naozaj urgentne použiť cudzí počítač, urobte to na dôveryhodnej a zabezpečenej wi-fi sieti. Určite si v prehliadači otvorte inkognito okno. Vtedy sa do počítača vaše údaje neuložia. Ani potom však nesmiete zaspať na vavrínoch. Neodporúčame používať počítač, ktorý nepoznáte – určite nie v knižnici či internetovej kaviarni. Ak musíte nevyhnutne použiť iný počítač ako svoj, požičajte si ho od dôveryhodnej blízkej osoby.

Je webstránka zabezpečená?

Dôležitý bezpečnostný prvok je zabezpečenie webstránky. Ak začína adresa písmenkami „https“, prípadne svieti v riadku s adresou zelený zámok, má bezpečnostný certifikát. Ani vtedy však nemáte úplne vyhraté – dôležité je, aby mala certifikát firma, ktorej dôverujete. Kliknite na spomínaný zámok. Ten vám prezradí, či certifikát naozaj patrí obchodu, ktorému chcete poslať peniaze. Mal by to byť teda názov e-shopu, na ktorom sa nachádzate.

Keď dodržíte všetky tieto zásady, významne zvýšite svoju bezpečnosť počas online nákupov :).

Komentáre